Po co cienie są na scenie. Jak to z serem w Turku było.

Inicjatywa liderek Teatru Szpilka ze Szkoły Podstawowej Nr 1 – Ewy Pawlak, Izabeli Ochoty, Aldony Piwońskiej. Finał tej inicjatywy odbył się dzisiaj 18 listopada w Miejskim Domu Kultury.  Była to premiera  spektaklu cieniowego w wykonaniu tej szkoły, pt.: ” Jak to z serem w Turku było”. Spektakl grany był dwukrotnie dla widowni, która po brzegi wypełniła salę widowiskową.  Młodzi animatorzy pracowali nad spektaklem wspólnie ze swoimi opiekunkami od kilku miesięcy.

Wszystkie działania były skrupulatnie zaplanowane. I tak uczniowie uczestniczyli w warsztatach, które poprowadził Bogdan Żyłkowski z Poznańskiej Fundacji Artystycznej. W efekcie zajęć warsztatowych powstał ten autorski spektakl. Wszystkie elementy niezbędnie do powstania spektaklu uczestnicy zajęć wykonali sami. Napisali scenariusz, na podstawie informacji o historii produkcji sera, zebranych podczas wycieczki do Mleczarni „Turek”. Wykonali lalki cieniowe i elementy scenografii, nagrali podkład muzyczny i efekty dźwiękowe. Przed  spektaklem na scenie swoje umiejętności  wokalne  zaprezentowali soliści. W spektaklach uczestniczyły dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, rodzice oraz dziadkowie.  Na drugim spektaklu gościliśmy przedstawicieli  z Mleczarni „Turek”, w-ce Burmistrza Miasta i Dyrektorów ze  szkoły podstawowej Nr 1 i 4.

Teatr cieni  realizowany był w projekcie „KulTURa. WIELKA sprawa w małym mieście”, dofinansowanym  ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2016.

Przedstawiamy fotorelację z  przygotowań do spektaklu  i z premiery.

18 listopada , 2016