SOBA�TKOWE WIANKI 22.06.2013

SOBÓTKOWE WIANKI 22.06.2013

SOBÓTKOWE WIANKI

Obchody świętojańskie mają w naszej kulturze bardzo odległą pogańską tradycję związaną z powitaniem lata, z oczyszczającymi obrzędami ognia i wody, tajemniczymi praktykami magicznymi, ze świętem miłości i płodności. Wiele z tych zwyczajów i obrzędów przetrwało do naszych czasów przybierając formę wesołej zabawy. W leśnych zacienionych miejscach szukamy tajemniczego kwiatu paproci. Z polnych kwiatów: chabrów, rumianków, maków wijemy wianki. Szukamy, zbieramy i układamy bukiet z magicznych i leczniczych ziół: bylicy, piołunu, dziurawca, krwawnika, mięty, rumianku, czarnego bzu i kwiatu lipy. Odnajdujemy „Świętojańskie Ziele”. W dniu 22 czerwca w Parku Miejski im. Żerminy Składkowskiej Miejski Dom Kultury w Turku zorganizował Sobótkowe Wianki. W programie  wystąpił zespól NOWICKI BAND który bawił zebraną publiczność do późnych godzin nocnych. Do tańca zapraszały zespoły: ZUMBA FITNESS z Turku i NOWIKA SHOW z Poznania. Noc Kupały spektakl na podstawie „Starej Baśni” Józefa I. Kraszewskiego zaprezentowała grupa teatralna „Face To Face (F2F) z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury „Na Pięterku” ze Zduńskiej Woli. W konkursie na najładniejszy wianek wzięło 11 przyniesionych przez dzieci wianków. Komisja przyznała nagrody: Julicie Zagoździe, Michalinie Cieślak, Aleksandrze Zielińskiej, Nikoli i Natalii Muszelak oraz wyróżnienia: Zosi Stefanowskiej, Piotrusiowi Zielińskiemu, Lence Gradzik. Pozostali uczestnicy: Daria Zielińska, Dominik Gryska, Witold Pacześny, Wiktoria Sejdel otrzymali drobne upominki. Ci co nie przynieśli wianków mieli możliwość wykonania ich pod okiem florystki, której stoisko było oblegane. Ochotnicza Straż Pożarna  w Turku przygotowała ognisko świętojańskie gdzie można było upiec przyniesione kiełbaski. Podczas nocy świętojańskiej nie może zabraknąć ognia, który zapewnili tancerze ognia.