XXTurkowskie Prezentacje TeatrA?w Ulicznych TURKOSTRADA

Tradycyjnie 3 maja odbyA�y siA� jubileuszowe 20. Turkowskie Prezentacje TeatrA?w Ulicznych TURKOSTRADA

MajA�c w pamiA�ci ubiegA�orocznA� katastrofA� pogodowA� odetchnA�liA�my z ulgA�, bo w tym roku aura nam dopisaA�a.

Do udziaA�u w tegorocznej edycji TURKOSTRADY zaprosiliA�my zespoA�y cieszA�ce siA� miA�dzynarodowA� sA�awA�. ImprezA� rozpoczA�A�a barwnaA� parada szczudlarzyA� ulicami miasta prowadzona przez byczka Fernando. Wraz z uczestnikami podA�A?aA� teA? ogromny smok animowany przez aktorA?w teatru a�zKlinika Laleka�? i uczestnicy sekcji capoeira.A�A� Podczas przemarszu artyA�ci zapraszali napotkanych przechodniA?w do wspA?lnej zabawy na parking przed Klubem BarbA?rka. A tam juA? oczekujA�ca publicznoA�A� obejrzaA�a pokaz brazylijskiej sztuki walki capoeira, ktA?ra spoA�rA?d innych sztuk walki wyrA?A?nia siA� elementami taA�ca i akrobatyki.

Pierwszym przedstawieniem teatralnym byA� spektakl pt. a�zHulaj duszaa�? w wykonaniuA� teatru a�zMaszoperiaa�? z Gdyni. OpowieA�A� o artyA�cie malarzu a�� czA�owieku rozdartym wewnA�trznie, rozgoryczonym A?yciem, pragnA�cym poznaA� tego co jest niedostA�pne dla zwykA�ego A�miertelnika. DziA�ki wA�drA?wce w czasie i przestrzeni zachodzi w nim metamorfoza, z czA�owieka, ktA?ry kierowaA� siA� egoistycznymi pobudkami staje siA� osobA�, ktA?ra pragnie walczyA� o szczA�A�cie wszystkich ludzi.

Po a�zMaszoperiia�? na ulicznA� scenA� wkroczyA� od wielu lat zwiA�zany z TURKOSTRADA� perfekcyjny teatrA� a�zPinezkaa�? z GdaA�ska i jego twA?rca PrzemysA�aw GrzA�dziela. W swoim spektaklu a�zZielona kraina kontra A�miecia�? zaprosiA� widzA?w do Zielonej Krainy zamieszkaA�ej przez rA?A?ne dziwaczne, ale wesoA�e zielone stworki. Clown Pinezka przyjeA?dA?a do Zielonej Krainy na wakacje. Niestety Zielonej Krainie zagraA?a zA�a wiedA?ma Asmieciucha, ktA?ra chce zaA�mieciA� piA�knA� krainA�. Tradycyjnie w perypetiach clowna PinezkiA� bardzo aktywnie uczestniczyA�a publicznoA�A� (dzieci i doroA�li) zaproszona przez artystA� do pomocy w wykonywaniu przerA?A?nych dziaA�aA�.

W innym miejscu sceny ulicznej czekaA�a na widzA?w nie lada niespodzianka przygotowana przez teatr a�zKlinika Laleka�? z Wolimierza. W spektaklu pt. a�zKilku ekscentrykA?w i sA�oA�a�? aktorzy opowiedzieli zabawnA� historiA� fantasy o wybudzonym sA�oniu zahibernowanymA� w wielkiej skamielinie a publicznoA�A� mogA�a siA� spotkaA� z ogromnA�, naturalnej wielkoA�ci marionetA� sA�onia wykonujA�cego cyrkowe sztuczki. Jeszcze dA�ugo po spektaklu publicznoA�A� oblegaA�a sA�onia uosobienie siedmiu ton szczA�A�ciaA� robiA�c sobie pamiA�tkowe zdjA�cia.

Po kilkudziesiA�ciominutowej przerwie potrzebnej do przygotowania kolejnej odsA�ony teatralnej i do zapadniA�cia zmrokuA� widzom pokazaA� siA� teatr a�zAkta�? z Warszawy w swoim najnowszymA� spektaklu pt. a�zKalos kaghatosa�?. W spektaklu inspirowanym piA�kA� noA?nA� teatr siA�gnA�A�A� do antycznej tradycji A�A�czenia widowisk artystycznych ze sportowymi. Bardzo widowiskowy spektakl A�A�czyA� w sobie rA?A?ne dziedziny artystycznej ekspresji jak: teatr uliczny z elementami pantomimy i teatru ruchu, wideoartu, plastyki, wzbogaconymi o uteatralizowane formy aktywnoA�ci piA�karskiej.

A�Na ostatni spektakl tego dnia zaprosiliA�my widzA?w pA?A?nym wieczorem przed halA� widowiskowo-sportowA�. TutajA� teatr a�zFormya�? z WrocA�awia zaprezentowaA� swA?j najnowszy i dodajmy nieA�atwy spektaklu pt. a�zPandoraa�? oparty na kanwie dramatu a�zWariat i zakonnicaa�? S.I. Witkiewicza. Spektakl, ktA?rego akcja rozgrywa siA� w szpitalu psychiatrycznym jest wspA?A�czesnA� wizjA� czA�owieka uwiA�zionego i uwikA�anego w sA�aboA�ci ludzkiej natury. Zanim spektakl trafiA� do Turku byA� juA? granyA� kilkakrotnie na innych festiwalach zbierajA�c bardzo pochlebne recenzje.

A�Serdecznie dziA�kujemy publicznoA�ci, ktA?ra od 20 lat przychodzi w majowe popoA�udnieA�A� spotkaA� siA� z artystami ulicy i oA?ywia teatralnA� przestrzeA�.A� Mamy nadziejA�, A?e na tegorocznej TURKOSTRADZIEA� kaA?dy z widzA?w znalazA�A� dla siebie coA� interesujA�cego.

Specjalne podziA�kowanie kierujemy doA� ZarzA�du KWB a�zAdamA?wa�?, za udostA�pnianie nam przez 20 lat pomieszczeA� klubu a�zBarbA?rkaa�? na zaplecze dla artystA?w oraz dyrekcji OSiR za przyjA�cieA� w pomieszczeniach hali widowiskowo-sportowej artystA?w z teatru Formy.

22 kwietnia , 2012

Comments are closed.